2016

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc to cudowne białe półwytrawne wino charakteryzujące się słomkowym kolorem oraz intensywnym aromatem świeżych owoców. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jego niesamowita rześkość i długa kwaskowa końcówka. Produkowane jest z dojrzałego szczepu Sauvignon Blanc uprawianego na południu Mołdawii.

29.00  /750ml

Rodzaj

Wino białe półwytrawne

Wiek

2016

Region

południe Mołdawii

Alkohol

12%

Temp. podania

od 10°C do 12°C

Przechowywanie

od od 5°C do 20°C

Sauvignon Blanc

Barwa i walory

Sauvignon Blanc charakteryzuje się słomkowym kolorem z zielonymi odcieniami. Ma intensywny aromat świeżych owoców z delikatnymi nutami ziołowymi. Kojarzy się z wolnym czasem spędzanym w ogrodzie pełnym drzew i krzewów. Natomiast w smaku jest bardzo orzeźwiające, harmonijne, z długą kwaskową końcówką, która dopełnia specyficzną miękkość wina. Wyraźnie wyczuwalne są nuty grejpfruta, dojrzałych pomarańczy, zielonych jabłek, miodu i aromatów melona. Sauvignon Blanc jest niezwykle harmonijny.

wino walory smakowe
wino do posiłku

Sauvignon Blanc

Pasuje do

Wino doskonale podkreśla smak mięsa: cielęciny oraz jagnięciny. Doskonale pasuje także do kurczaka w stylu orientalnym, podawanym z kolendrą i trawą cytrynową. W dodatku tworzy niezwykłe połączenie z bazylią, świetnie sprawdza się w potrawach czosnkiem, imbirem oraz koperkiem. Rewelacyjnie komponuje się również ze smażonymi rybami, kalmarami oraz makrelą i sardynkami.  Często łączy się go z grillowanymi warzywami. W interesujący sposób podkręca smak żółtych serów typu gołda czy edam, jak i kozich. Sauvignon Blanc tworzy wyśmienitą parę z sałatkami: peruwiańskim ceviche, włoskim caprese oraz libańskim tabbouleh.

Sauvignon Blanc

Szczep winorośli

Sauvignon Blanc to szczep z bardzo starym rodowodem sięgającym średniowiecza. Pochodzi prawdopodobnie z doliny Loary lub z Bordeaux. Geneza nazwy szczepu również jest kwestią sporną. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się od słowa sauvage (fr. dziki), podczas gdy inni są zdania, że od słowa silva. Jest szczepem dosyć łatwym w uprawie, dającym regularny plon i odpornym na mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego. W bukiecie tego szczepu dominują zioła, trawa, zielone jabłko oraz pokrzywa – cytując Andrew Jefford’a – „wszechobecna zieleń”. Co więcej, powstające z niego wina charakteryzują się świeżością, rześkością oraz wysoką kwasowością determinującą strukturę win z tego szczepu. Nasze wino produkowane z wyselekcjonowanych winogron z odmiany Sauvignon zbieranych na południu Mołdawii w regionie doskonale nadającym się do produkcji jakościowych win. Dlatego jego smak jest niepowtarzalny.

wina z Mołdawii