2016

Pinot Noir

Pinot Noir to rewelacyjne, lekkie, półsłodkie czerwone wino o charakterystycznym, rubinowym kolorze i słodkim, owocowym smaku. Produkowane jest ze skomplikowanego w uprawie szczepu Pinot Noir.

29.00  /750ml

Rodzaj

Wino czerwone półsłodkie

Wiek

2016

Region

południe Mołdawii

Alkohol

13%

Temp. podania

15°C

Przechowywanie

od od 5°C do 18°C

Pinot Noir

Barwa i walory

Pinot Noir charakteryzuje się pięknym, intensywnym, rubinowym kolorem. Jest pełne aromatów owoców jagody, czarnej porzeczki i wiśni, które mieszają się z delikatnym zapachem fiołków i odrobiną czarnego pieprzu. W smaku jest bogate i harmonijne. Bardzo mocno wyczuwalne są aksamitne taniny i obfita słodycz. Ma rewelacyjny długi finisz.

Pinot Noir

Pasuje do

Wino to dzięki wysokiej kwasowości i lekkiej budowie jest szczególnie przyjazne jedzeniu. Doskonale podkreśla smak deserów i serów pleśniowych. Bardzo dobrze komponuje się z wieprzowiną, jagnięciną oraz cielęciną po burgundzku – duszoną w czerwonym winie z pieczarkami i marchewką. Pinot Noir z powodzeniem możemy łączyć z rybami, takimi jak tuńczyk czy łosoś. Dzięki niskim taninom bardzo mocno podkreśla rybne aromaty, ale nie sprawia, że staje się ona metaliczna. Polecamy także spróbować go z dziczyzną. Klasycznym połączeniem jest kogut w winie, ale bez mocnych przypraw, które mogłyby zamaskować niezwykły aromat Pinot Noir.

Pinot Noir

Szczep winorośli

Szczep Pinot Noir pochodzi z Burgundii. W średniowieczu odmiana ta była uprawiana przez mnichów, którzy powstałe z niej wino wykorzystywali do potrzeb liturgicznych. Szczep ten jest podatny na mutacje genetyczne, stąd około 100 naturalnych pododmian. Jest jednak kapryśny i trudny w uprawie ze względu na cienką skórkę oraz wczesne dojrzewanie. Dlatego też wymaga ciągłej opieki i kontroli na każdym etapie uprawy. Wyróżnia go szlachetny smak i bogate nuty owocowe. Zawiera zdecydowanie większą ilość resweratrolu od innych szczepów, dzięki czemu ma bardzo dobry wpływ na ludzki organizm. Działa bowiem jaki naturalny antybiotyk, wykazuje działanie odmładzające i odchudzające. Nasze wino produkowane jest z najlepszych odmian uprawianych na południu Mołdawii w rejonie słynącym z doskonałych warunków do uprawy wina jakościowego. Dlatego jego smak jest niepowtarzalny.

Pinot Noir winogrona