2016

Chardonnay

Chardonnay to eleganckie białe półwytrawne wino o słomkowej barwie oraz delikatnym aromacie owoców cytrusowych. Powstaje z wyselekcjonowanych winogron szczepu Chardonnay uprawianych w południowej części Mołdawii.

29.00  /750ml

Rodzaj

Wino białe półwytrawne

Wiek

2016

Region

południe Mołdawii

Alkohol

12%

Temp. podania

11°C

Przechowywanie

od od 5°C do 20°C

Chardonnay

Barwa i walory

Wino Chardonnay charakteryzuje się cudowną, białą, słomkową barwą z jasnymi, złotymi refleksami. Po jego otwarciu pomieszczenie wypełnia przyjemny zapach świeżych owoców cytrusowych. Natomiast w smaku jest bardzo eleganckie, lekko pikantne z nutami limonki, mirabelek i melona. Pijąc je, doskonale wyczuwa się przyjemną słodkość i gładką teksturę. Ma mocne wykończenie z dobrą kwasowością i długi owocowy finisz.

wino białe półwytrawne

Chardonnay

Pasuje do

Najkorzystniej łączyć je z daniami w zawiesistych sosach o zbliżonej teksturze, takich jak kurczak w kremowym sosie. Doskonale pasuje do wieprzowiny oraz jagnięciny, a także makaronu z czerwonym sosem. Szczególnie podkreśla smak ryb, ślimaków i owoców morza. Dlatego też zachęcamy Państwa do wypróbowania go z twardymi warzywami (kalarepa, seler) oraz pomidorami zmieszanymi z ośmiornicą, krewetkami, małżami, omułkami i podsmażonym chorizo. Wino doskonale podkreśla i akcentuje najważniejsze nuty tego dania. Polecamy także wypróbować je z serami, sałatkami i deserami: takimi jak ciasto czekoladowe czy tiramisu.

Chardonnay

Szczep winorośli

Szczep Chardonnay pochodzi z Burgundii – jednego z najbardziej znanych regionów winiarskich na świecie. Powstał na skutek skrzyżowania się odmian Pinot Gris oraz  Gouais Blanc, który dziś jest już prawie w ogóle nieuprawiany. Jego nazwa oznacza „ziemię ostów” i pochodzi od małego miasteczka w gminie Mâcon. Jest to szczep międzynarodowy, odporny na choroby i mający niezwykłe właściwości adaptacyjne do uprawy w różnych strefach klimatycznych. Stąd jego obecność w niemal każdym winiarskim kraju Europy, w Australii oraz Afryce. Natomiast największym obszarem nasadzeń Chardonnay jest Kalifornia. Szczep ten charakteryzuje się drobnymi jagodami i liśćmi bez ostrych wcięć, bardziej okrągłymi od innych białych odmian. Nasze wino powstaje z winorośli uprawianych na południu Mołdawii, w rejonie słynącym z doskonałych warunków klimatycznych do produkcji jakościowych win. Dlatego jego smak jest niepowtarzalny

wino białe półwytrawne